Anders Ahlgren (C)

Anders Ahlgren (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Egen företagare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-01-10

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2016-01-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-01-10
    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-01-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-16. Suppleant trafikutskottet 12-16, näringsutskottet 12-16 och finansutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Carl Ahlgren och Ruth Ahlgren.
  • Utbildning

    Ej fullföljd högskoleutbildning i ekonomi.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet Länsstyrelsen i Dalarna. Tidigare uppdrag: Styrelseledamot, Banverket, styrelseledamot, Högskolan Dalarna och styrelseledamot, Almi Gävle Dala.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gagnef. Ordförande, kommunstyrelsen, Gagnef 03-10. Ledamot och ersättare, landstinget Dalarna fram till 16. Regionordförande, Region Dalarna 06-10 och ledamot och ersättare 11-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Leksands IF AB, Stiftelsen Hantverk & Utbildning, Leksands folkhögskola, Sätergläntan - institutet för slöjd och hantverk, Visit Dalarna AB, Miljonären AB och Främby Udde AB.
  • Bostadsort

    Gagnef
  • Anställningar

    Svenljunga kommun. Förbundet Vi Unga. LT:s Förlag AB. ASG AB. Egenföretagare i OTAB- gruppen och i Gagnline Affärsutveckling AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2015/16:FiU3 15 december 2015 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
Interpellationsdebatt 2015/16:62 av Daniel Bäckström (C) 17 november 2015 Rovdjursförvaltning
Interpellationsdebatt 2015/16:64 av Helena Lindahl (C) 22 oktober 2015 Det statliga riskkapitalet och Inlandsinnovation
Interpellationsdebatt 2014/15:618 av Daniel Bäckström (C) 22 juni 2015 Jordbruksverkets nya regler för stöd till bredbandsutbyggnad

Det statliga riskkapitalet och Inlandsinnovation

Interpellation 2015/16:64 av Helena Lindahl (C)

Interpellation 2015/16:64 Det statliga riskkapitalet och Inlandsinnovation av Helena Lindahl C till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Före sommarsemestrarna presenterade regeringen via näringsminister Mikael Damberg utredningen En fondstruktur för innovation och tillväxt Syftet med utredningen var att

Inlämnad: 2015-10-13 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2015/16:64 av Helena Lindahl (C) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det statliga riskkapitalet och Inlandsinnovation

Rovdjursförvaltning

Interpellation 2015/16:62 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2015/16:62 Rovdjursförvaltning av Daniel Bäckström C till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Rovdjurspolitiken har varit föremål för stora utredningar genom åren. Alliansregeringens rovdjursproposition samlade ihop allt detta underlag och gav grunden för att vi ska kunna ha en aktiv och hållbar förvaltning av

Inlämnad: 2015-10-09 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2015/16:62 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rovdjursförvaltning

Den högre utbildningens samverkan med näringslivet samt hur frågan om anställningsbarhet hanteras

Motion 2015/16:3008 av Helena Lindahl och Anders Ahlgren (båda C)

Motion till riksdagen 2015/16:3008 av Helena Lindahl och Anders Ahlgren båda C Den högre utbildningens samverkan med näringslivet samt hur frågan om anställningsbarhet hanteras Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anslagen till universitet och högskolor i fortsättningen


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15 2015/16:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3008 av Helena Lindahl och Anders Ahlgren (båda C) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:3008 av Helena Lindahl och Anders Ahlgren (båda C) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.