Ana Maria Narti (FP)

Ana Maria Narti (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel författare/journalist
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-10-01 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:401 av Narti, Ana Maria (fp) 12 juni 2006 Kris för det svenska civila samhället
Interpellationsdebatt 2005/06:384 av Narti, Ana Maria (fp) 7 juni 2006 Konfessionella friskolor
Debatt om förslag 2005/06:UbU22 30 maj 2006 Vissa frågor om vuxnas lärande, m.m.
Interpellationsdebatt 2005/06:385 av Narti, Ana Maria (fp) 15 maj 2006 Utnyttjande av stöd från EU:s sociala fonder

Kris för det svenska civila samhället

Interpellation 2005/06:401 av Narti, Ana Maria (fp)

den 11 maj Interpellation 2005/06:401 av Ana Maria Narti (fp) till statsrådet Jens Orback (s) Kris för det svenska civila samhället Under de senaste åren har alltfler larmsignaler kommit från undersökningar och debatter kring svenska NGO:er. Avslöjanden om fusk med antalet medlemmar

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Jens Orback (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kris för det svenska civila samhället

Kompletterande utbildning för utländska akademiker

Interpellation 2005/06:386 av Narti, Ana Maria (fp)

den 3 maj Interpellation 2005/06:386 av Ana Maria Narti (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s) Kompletterande utbildning för utländska akademiker Den ständigt pågående skandalen med utländska akademiker som kör taxi eller säljer tunnelbanebiljetter är välkänd. Vi

Inlämnad: 2006-05-03 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kompletterande utbildning för utländska akademiker

Utnyttjande av stöd från EU:s sociala fonder

Interpellation 2005/06:385 av Narti, Ana Maria (fp)

den 3 maj Interpellation 2005/06:385 av Ana Maria Narti (fp) till statsrådet Hans Karlsson (s) Utnyttjande av stöd från EU:s sociala fonder Syftet med EU:s sociala fonder (ESF-medel) är empowerment , makt till de maktlösa. Medlen ska öppna nya möjligheter för grupper som annars

Inlämnad: 2006-05-03 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utnyttjande av stöd från EU:s sociala fonder

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.