Ameer Sachet (S)

Ameer Sachet (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-04-28 – 2006-02-20
    • Statsrådsersättare 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-20 – 2002-12-19
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-16 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-02-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-07-18 – 2006-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:UU15 28 april 2010 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik
Utrikespolitisk debatt 17 februari 2010 Utrikespolitisk debatt
Interpellationsdebatt 2008/09:156 av Yazdanfar, Maryam (s) 9 december 2008 Bostadsbrist bland unga
Interpellationsdebatt 2008/09:37 av Sachet, Ameer (s) 21 november 2008 Jerusalems framtida status

Försvarsmaktens rekrytering

Skriftlig fråga 2009/10:907 av Sachet, Ameer (s)

den 17 juni Fråga 2009/10:907 Försvarsmaktens rekrytering av Ameer Sachet (s) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) Försvarsmakten bedriver en kampanj för att rekrytera unga när nu värnplikten ska slopas till förmån för en yrkesarmé. Kampanjen får kritik både av försvarets egen personal

Inlämnad: 2010-06-17 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Handelsavtal som gynnar befolkningen

Skriftlig fråga 2009/10:906 av Sachet, Ameer (s)

den 17 juni Fråga 2009/10:906 Handelsavtal som gynnar befolkningen av Ameer Sachet (s) till statsrådet Ewa Björling (m) Mineralrika utvecklingsländers befolkning borde gynnas mer av resurserna som finns. Därför borde avtalen mellan länderna och globala gruvföretag utformas annorlunda än

Inlämnad: 2010-06-17 Besvarare: Ewa Björling (M)

Situationen i Kirgizistan

Skriftlig fråga 2009/10:905 av Sachet, Ameer (s)

den 17 juni Fråga 2009/10:905 Situationen i Kirgizistan av Ameer Sachet (s) till utrikesminister Carl Bildt (m) Kirgizistan sågs under flera år efter sin självständighet 1991 som en av de forna Sovjetrepubliker som var på bäst väg mot demokrati. Presidenten Askar Akajev visade sig dock

Inlämnad: 2010-06-17 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.