Alice Åström(V)

Alice Åström (V)

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel Behandlingsassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • 1994-10-03 - 1998-10-05
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 - 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-17 - 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 - 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-03-17 - 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 - 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 - 2006-06-14
    • Suppleant 2006-05-18 - 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 - 2005-12-07
    • Suppleant 2005-11-22 - 2005-12-07
    • Suppleant 2005-02-15 - 2005-03-16
    • Deputerad 2004-10-19 - 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 - 2004-05-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-04-01 - 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 - 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-04-22 - 2005-09-13
    • Ledamot 2002-10-08 - 2004-03-23
    • Suppleant 2002-02-01 - 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 - 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-05-05 - 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Misshandel av barn

Skriftlig fråga 2009/10:723 av Åström, Alice (v)

den 15 april Fråga 2009/10:723 Misshandel av barn av Alice Åström (v) till justitieminister Beatrice Ask (m) Sveriges television har rapporterat om en oroväckande tendens i rättspraxis när det gäller misshandel av barn. Trots att det inte finns något lagstöd för det har praxis mildrats och

Inlämnad: 2010-04-15 Besvarare: Beatrice Ask (M)

med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.

Motion 2009/10:Ju10 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju10 av Alice Åström m.fl. (v) med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m. v037 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslagen till ändringar i 3 kap. 6 § brottsbalken. Riksdagen avslår förslagen till ändringar i 29 kap. 1–4 §§ brottsbalken. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:JuU32
Riksdagsbeslut (3 förslag): 3 avslag

Motion 2009/10:Ju10 av Alice Åström m.fl. (v) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2009/10:105 Barn under 15 år som misstänks för brott

Motion 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:105 Barn under 15 år som misstänks för brott -s96006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att ge polisen möjlighet att ta drogtester tvångsvis på barn under 15 år. Motivering Vi rödgröna


Utskottsberedning: 2009/10:JuU25
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 55 kB)