Alf Svensson(KD)

Alf Svensson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Adjunkt
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-07-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2009-07-13
    • Ordinarie 1988-03-02 – 1988-10-03
    • Ledig 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1988-01-31
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2014-07-01
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2004-04-29
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-24 – 1998-10-05
    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-12-05 – 2009-07-13
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-04
    • Ledamot 1998-10-20 – 2004-04-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Läkemedelsförsörjningen i den fattiga delen av världen

Motion 2008/09:U292 av Alf Svensson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:U292 av Alf Svensson (kd) Läkemedelsförsörjningen i den fattiga delen av världen kd626 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om läkemedelsförsörjningen i den fattiga delen av världen. Motivering Medmänniskor i icke-industrialiserade


Utskottsberedning: 2008/09:UU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:U292 av Alf Svensson (kd) (doc, 42 kB)

Förbättring av informationen om EU:s beslut och administration

Motion 2008/09:K314 av Alf Svensson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:K314 av Alf Svensson (kd) Förbättring av informationen om EU:s beslut och administration kd537 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förbättra informationen om EU, dess beslut och administration så att EU kommer


Utskottsberedning: 2008/09:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:K314 av Alf Svensson (kd) (doc, 39 kB)

Benskörhet – Sveriges tysta epidemi

Motion 2008/09:So427 av Alf Svensson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:So427 av Alf Svensson (kd) Benskörhet – Sveriges tysta epidemi kd524 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en nationell handlingsplan för att begränsa benskörhet bör upprättas. Motivering Benskörhet – osteoporos


Utskottsberedning: 2008/09:SoU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So427 av Alf Svensson (kd) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.