Alf Eriksson (S)

Alf Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Pappersbruksarbetare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-05-22 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-11-10 – 1990-12-09
    • Ersättare 1989-11-11 – 1989-12-15
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1993-11-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1992-05-22 – 1993-11-17
    • Suppleant 1990-11-12 – 1990-12-09
    • Suppleant 1989-11-13 – 1989-12-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-11-12 – 1990-12-09
    • Suppleant 1989-11-13 – 1989-12-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:357 av Eriksson, Alf (s) 9 juni 2010 Statligt stöd till ny kärnkraft
Interpellationsdebatt 2009/10:345 av Eriksson, Alf (s) 18 maj 2010 Privatiseringen av Apoteket och konsekvenser för äldre
Interpellationsdebatt 2009/10:200 av Eriksson, Alf (s) 4 februari 2010 Djurskyddskontrollen
Interpellationsdebatt 2009/10:119 av Eriksson, Alf (s) 21 december 2009 Ägandet av Vattenfall

med anledning av skr. 2009/10:221 Strategiskt tillväxtarbete för regional konkurrenskraft, entreprenörskap och sysselsättning

Motion 2009/10:N20 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:N20 av Tomas Eneroth m.fl. (s) med anledning av skr. 2009/10:221 Strategiskt tillväxtarbete för regional konkurrenskraft, entreprenörskap och sysselsättning s20011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om den regionalekonomiska


Utskottsberedning: 2010/11:NU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2009/10:N20 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 82 kB)

med anledning av skr. 2009/10:226 Regelförenklingsarbetet 2006–2010

Motion 2009/10:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2009/10:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s, mp, v) med anledning av skr. 2009/10:226 Regelförenklingsarbetet 2006–2010 s20010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av breda regelförenklingsinsatser. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2010/11:NU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2009/10:N19 av Tomas Eneroth m.fl. (s, mp, v) (doc, 55 kB)

Statligt stöd till ny kärnkraft

Interpellation 2009/10:357 av Eriksson, Alf (s)

den 6 maj Interpellation 2009/10:357 Statligt stöd till ny kärnkraft av Alf Eriksson s till näringsminister Maud Olofsson c I regeringens proposition Kärnkraften förutsättningar för generationsskifte meddelar regeringen att något statligt stöd för kärnkraft, i form av direkta eller indirekta subventioner, inte

Inlämnad: 2010-05-06 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statligt stöd till ny kärnkraft

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.