Alexandra Völker(S)

Alexandra Völker (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 319
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864160
E-post alexandra.volker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 - 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-03-18 - 2018-09-24
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2016-03-16 - 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2016-04-12 - 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 - 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 - 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 - 2014-12-17
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 - 2016-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering Att


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

God eftervård vid förlossning

Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) God eftervård vid förlossning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att nationella riktlinjer tas fram för att förhindra förlossningsskador och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Framtidsreformer för Stockholmsregionen

Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) Framtidsreformer för Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av en urban tillväxtpolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: CU TU 2015/16:AU6 2015/16:NU17 2015/16:SoU7 2015/16:UbU16
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) (docx, 64 kB) Motion 2015/16:2534 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 129 kB)