Aleksander Gabelic (S)

Aleksander Gabelic (S)

Europaparlamentariker

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-04-04 – 2019-07-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-10-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 11 mars 2010 Frågestund
Interpellationsdebatt 2009/10:52 av Gabelic, Aleksander (s) 10 november 2009 Akut läge för kristna som skickas tillbaka till Irak
Interpellationsdebatt 2007/08:792 av Gabelic, Aleksander (s) 2 juni 2008 Sophanteringen
Interpellationsdebatt 2007/08:557 av Gabelic, Aleksander (s) 13 maj 2008 Biogas

Miljöteknikexport

Skriftlig fråga 2009/10:949 av Gabelic, Aleksander (s)

den 24 juni Fråga 2009/10:949 Miljöteknikexport av Aleksander Gabelic s till näringsminister Maud Olofsson c Sverige har ett gediget kunnande inom sophantering, fjärrvärme och energihushållning, och vi utvecklar ständigt vårt kunnande inom vindkraft och solenergi. I många av våra kommuner finns miljökunnande som

Inlämnad: 2010-06-24 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Svenskt truppbidrag till FN

Skriftlig fråga 2009/10:948 av Gabelic, Aleksander (s)

den 24 juni Fråga 2009/10:948 Svenskt truppbidrag till FN av Aleksander Gabelic s till utrikesminister Carl Bildt m Regeringen och utrikesministern, nu senast i Svenska FN-förbundets medlemstidning Världshorisont, har förklarat det rekordlåga svenska truppbidraget till FN-ledda styrkor med att FN inte har efterfrågat

Inlämnad: 2010-06-24 Besvarare: Carl Bildt (M)

Decentraliserat ansvar för mänskliga rättigheter

Skriftlig fråga 2009/10:947 av Gabelic, Aleksander (s)

den 24 juni Fråga 2009/10:947 Decentraliserat ansvar för mänskliga rättigheter av Aleksander Gabelic s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp I samband med att Sverige ratificerar internationella konventioner om mänskliga rättigheter förbinder sig staten att respektera, skydda och främja

Inlämnad: 2010-06-24 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.