Åke Sandström (C)

Åke Sandström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utökning i timplanen för idrotts- och hälsoämnet i grundskolan och gymnasieskolan

Skriftlig fråga 2009/10:711 av Sandström, Åke (c)

den 9 april Fråga 2009/10:711 Utökning i timplanen för idrotts- och hälsoämnet i grundskolan och gymnasieskolan av Åke Sandström c till utbildningsminister Jan Björklund fp Vår kropp är byggd för rörelse genom årmiljoner av genetisk utveckling, och fysik aktivitet är en grund för vår arts överlevnad. Ur folkhälsosynpunkt,

Inlämnad: 2010-04-09 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Utbildning för arbetskraftsförsörjning inom transport- och entreprenadbranschen

Interpellation 2009/10:57 av Sandström, Åke (c)

den 23 oktober Interpellation 2009/10:57 Utbildning för arbetskraftsförsörjning inom transport- och entreprenadbranschen av Åke Sandström c till utbildningsminister Jan Björklund fp Transportbranschen utgör något av ett blodomlopp för näringslivet i vårt land. Näringen växer stadigt inom alla sektorer. För att

Inlämnad: 2009-10-23 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ökad tid för idrott och hälsa i skolan

Motion 2009/10:Ub541 av Sven Bergström m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub541 av Sven Bergström m.fl. c, m, fp, kd Ökad tid för idrott och hälsa i skolan c518 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om betydelsen av mer fysisk aktivitet i skolan. Motivering Vår människokropp har sedan årmiljoner


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub541 av Sven Bergström m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.