Åke Gustavsson (-)

Åke Gustavsson (S)

Född år 1943
Avliden den 6 juni 2016

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-11-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1986-10-15 – 1986-11-14
    • Ordinarie 1985-12-19 – 1986-10-14
    • Ledig 1985-11-18 – 1985-12-18
    • Ordinarie 1980-11-13 – 1985-11-17
    • Ledig 1980-05-12 – 1980-11-12
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1980-05-11
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1989-02-06 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1989-02-06
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption

Motion 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:L19 av Susanne Eberstein m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1994:1117 om registrerat partnerskap såvitt avser 3 kap. 2 med den ändringen att första stycket erhåller


Utskottsberedning: 2001/02:LU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Forskningsresurser till Högskolan i Jönköping

Motion 2001/02:Ub509 av Margareta Sandgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub509 av Margareta Sandgren m.fl. s Forskningsresurser till Högskolan i Jönköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ökade forskningsresurser till högskolan i Jönköping. Motivering Högskolan i Jönköping består av Internationella


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Översyn av kulturmomsen

Motion 2001/02:Sk396 av Åke Gustavsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Sk396 av Åke Gustavsson m.fl. s Översyn av kulturmomsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om gränsdragningarna på kulturområdet. Motivering Det pågår en livlig debatt om hur hög momssatsen skall vara inom olika kulturområden.


Utskottsberedning: 2001/02:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.