Agneta Ringman(S)

Agneta Ringman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2004-11-17 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Behörighet till högre studier

Skriftlig fråga 2005/06:513 av Ringman, Agneta (s)

den 30 november Fråga 2005/06:513 av Agneta Ringman (s) till statsrådet Lena Hallengren (s) Behörighet till högre studier Bidragssystemet för folkhögskolorna ska förändras. Det så kallade s-anslaget som erhålls för studerande över 20 år, utan eller med ofullständiga gymnasiebetyg, kommer

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Religiösa friskolor

Motion 2005/06:Ub526 av Agneta Ringman (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om tillsyn av religiösa fristående skolor. Motivering Fristående skolor kan i vissa fall vara ett komplement till den kommunala skolan. Men problemen med fristående skolor diskuteras inte tillräckligt. Det


Utskottsberedning: 2005/06:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub526 av Agneta Ringman (s) (doc, 37 kB)

E 22

Motion 2005/06:T588 av Agneta Ringman m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om E 22. Motivering E 22 från Malmö till Norrköping har en mycket stor betydelse för sydöstra Sverige. De fyra berörda länen Skåne, Blekinge, Kalmar och Östergötland och dess kommuner och företag har länge arbetat


Utskottsberedning: 2005/06:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T588 av Agneta Ringman m.fl. (s) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.