Agneta Lundberg (S)

Agneta Lundberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Ekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-03-13 – 2010-10-04
    • Ledig 2001-01-30 – 2001-03-12
    • Ordinarie 2000-05-13 – 2001-01-29
    • Ledig 2000-04-19 – 2000-05-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2000-04-18
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-10-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Information från regeringen 24 mars 2009 Information från regeringen
Information från regeringen 23 oktober 2007 Information från regeringen
Debatt om förslag 2006/07:UbU3 29 november 2006 Återkallande av vissa beslut rörande gymnasieskolan

med anledning av prop. 2009/10:165 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet

Motion 2009/10:Ub15 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub15 av Marie Granlund m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:165 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet s37113 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:165 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:UbU21
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 30 avslag

Motion 2009/10:Ub15 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 98 kB)

med anledning av prop. 2009/10:157 Bidragsvillkor för fristående verksamheter

Motion 2009/10:Ub12 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub12 av Marie Granlund m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:157 Bidragsvillkor för fristående verksamheter s68001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med kompletterande förslag


Utskottsberedning: 2009/10:UbU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub12 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor

Motion 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor --68004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:UbU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp) (doc, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.