Agneta Karlsson (S)

Agneta Karlsson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2014-10-13
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Extra suppleant 2013-11-04 – 2013-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:123 av Karlsson, Agneta (S) 26 november 2013 Barkarby station och Stockholm väst
Interpellationsdebatt 2013/14:43 av Olsson, Lena (V) 26 november 2013 Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor
Frågestund 14 november 2013 Frågestund

Politisk vilja att minska "Skitlivet" i offentlig verksamhet

Skriftlig fråga 2013/14:268 av Karlsson, Agneta (S)

den 19 december Fråga 2013/14:268 Politisk vilja att minska Skitlivet i offentlig verksamhet av Agneta Karlsson S till statsrådet Peter Norman M Under det senaste året har debatten varit intensiv om de osäkra anställningsvillkoren för många på arbetsmarknaden, inte minst inom medier, kultur och vård/omsorg. Den

Inlämnad: 2013-12-19 Besvarare: Peter Norman (M)

"Skitlivet"

Skriftlig fråga 2013/14:267 av Karlsson, Agneta (S)

den 19 december Fråga 2013/14:267 Skitlivet av Agneta Karlsson S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Under det senaste året har debatten varit intensiv om de osäkra anställningsvillkoren för många på arbetsmarknaden, inte minst inom medier, kultur och vård/omsorg. Den så kallade Skitlivsdebatten handlar

Inlämnad: 2013-12-19 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Statistik om "Skitlivet"

Skriftlig fråga 2013/14:266 av Karlsson, Agneta (S)

den 19 december Fråga 2013/14:266 Statistik om Skitlivet av Agneta Karlsson S till statsrådet Peter Norman M De osäkra och otrygga anställningarna blir allt fler och utgör ungefär 14,5 procent av anställningarna. År 2011 hade 19 procent av arbetarna 334 000 och 12 procent av tjänstemännen tidsbegränsad anställning.

Inlämnad: 2013-12-19 Besvarare: Peter Norman (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.