Agneta Börjesson(MP)

Agneta Börjesson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Hallands län, plats 224
Titel Trafiktekniker
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864262
E-post agneta.borjesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-02-09
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Suppleant 2011-12-16 – 2014-10-14
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:KU2 21 september 2017 En modern och rättssäker förvaltning - ny förvaltningslag
Debatt om förslag 2016/17:KU30 19 juni 2017 Ny kommunallag
Debatt om förslag 2016/17:KU20 19 juni 2017 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2016/17:KU28 7 juni 2017 Vissa frågor om kommersiell radio

HNJ-banan

Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) HNJ-banan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Halmstad–Nässjö-banan bör behållas och utvecklas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mellan Halmstad och Nässjö


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1058 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 78 kB)

Gaming – spelkultur

Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP) Gaming – spelkultur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör låta genomföra en översyn av olika offentliga bidrag till föreningslivet och folkbildningen, med


Utskottsberedning: 2015/16:KrU8 2015/16:NU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 70 kB)

Behåll och satsa på Halmstad-Nässjö-banan

Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP) Behåll och satsa på Halmstad–Nässjö-banan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Halmstad–Nässjö-banan bör utvecklas och behållas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mellan


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.