Agneta Berliner (FP)

Agneta Berliner (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Titel Projektledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-04-09 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-04-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-02-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:SkU35 28 april 2010 Internationell skattekontroll
Debatt om förslag 2009/10:SkU28 10 mars 2010 Allmänna motioner om mervärdesskatt
Frågestund 12 juni 2008 Frågestund
Frågestund 22 mars 2007 Frågestund

EU:s fiskeavtal med Marocko och folkrätten

Skriftlig fråga 2009/10:780 av Berliner, Agneta (fp)

den 5 maj Fråga 2009/10:780 EU:s fiskeavtal med Marocko och folkrätten av Agneta Berliner (fp) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) Europaparlamentets juridiska experter har kommit fram till att EU:s fiskeavtal med Marocko strider mot folkrätten. I ett rättsligt yttrande om fiskeavtalet

Inlämnad: 2010-05-05 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ursprungsmärkning av produkter från Västsahara

Skriftlig fråga 2009/10:735 av Berliner, Agneta (fp)

den 16 april Fråga 2009/10:735 Ursprungsmärkning av produkter från Västsahara av Agneta Berliner (fp) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) Marocko ockuperade Västsahara 1975 och har i dag kontroll över två tredjedelar av territoriet. Sveriges hållning är tydlig avseende att Marocko

Inlämnad: 2010-04-16 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Jobbsökarstöd från dag ett till arbetslösa ungdomar

Skriftlig fråga 2009/10:719 av Berliner, Agneta (fp)

den 14 april Fråga 2009/10:719 Jobbsökarstöd från dag ett till arbetslösa ungdomar av Agneta Berliner (fp) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) Sverige har en internationellt sett hög ungdomsarbetslöshet. Det har vi haft under många år, oavsett konjunktur. I februari var

Inlämnad: 2010-04-14 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.