Agne Hansson (C)

Agne Hansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kalmar län
Titel ämneslärare
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1987-11-17 – 2006-10-02
    • Ledig 1987-10-14 – 1987-11-16
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1987-10-13
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Ordförande 1987-10-06 – 1994-10-02
    • Suppleant 1983-10-04 – 1987-10-06
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2001-09-27 – 2002-10-08
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Information från regeringen 17 juni 2006 Information från regeringen
Debatt om förslag 2005/06:UU17 17 maj 2006 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö
Debatt om förslag 2005/06:UU16 17 maj 2006 Norden
Debatt om förslag 2005/06:UU20 12 maj 2006 En svensk Asienpolitik

med anledning av prop. 2005/06:201 Morgondagens nyheter – nya villkor för driftsstödet till dagstidningar

Motion 2005/06:K33 av Kerstin Lundgren m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det sammanlagda årliga allmänna driftsstöd en storstadstidning högst kan berättigas till sänks med 4,5 miljoner kronor och att sänkningen skall ske stegvis med 1,5 miljoner kronor per år. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2005/06:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2005/06:K33 av Kerstin Lundgren m.fl. (c) (doc, 49 kB)

med anledning av prop. 2005/06:99 Nya vårdnadsregler

Motion 2005/06:L26 av Viviann Gerdin m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om möjlighet att förordna ett särskilt ombud för barn i mål om vårdnad, boende och umgänge. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att växelvis boende inte skall kunna utdömas


Utskottsberedning: 2005/06:LU27
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2005/06:L26 av Viviann Gerdin m.fl. (c) (doc, 46 kB)

med anledning av prop. 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning

Motion 2005/06:Ju56 av Johan Linander m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning och begär att regeringen återkommer till riksdagen med ett nytt förslag i enlighet med vad i motionen anförs. Inledning Skyddet av den enskildes integritet är ett centralt värde i en demokrati. Behovet av att bekämpa brottsligheten


Utskottsberedning: 2005/06:JuU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju56 av Johan Linander m.fl. (c) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.