Abdirizak Waberi(M)

Abdirizak Waberi (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Rektor
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:FöU6 29 januari 2014 Strålskydd, kärnteknisk säkerhet och explosivämnen m.m.
Debatt om förslag 2012/13:FöU4 11 april 2013 Explosivämnen
Frågestund 10 maj 2012 Frågestund
Allmänpolitisk debatt 4 november 2010 Allmänpolitisk debatt

Fler organdonationer med nya rutiner

Motion 2013/14:So621 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So621 av Finn Bengtsson m.fl. (M) Fler organdonationer med nya rutiner M1915 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ytterligare en översyn av rutinerna för organdonationer. Bakgrund Bristen på organdonatorer har


Utskottsberedning: 2013/14:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So621 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 61 kB)

Underlätta för relativt nyanlända invandrare att starta företag

Motion 2013/14:N263 av Abdirizak Waberi (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N263 av Abdirizak Waberi (M) Underlätta för relativt nyanlända invandrare att starta företag M1899 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att se över förutsättningarna för insatser för att underlätta


Utskottsberedning: 2013/14:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N263 av Abdirizak Waberi (M) (doc, 54 kB)

Prioritera lågstadiet i den svenska skolan

Motion 2013/14:Ub302 av Abdirizak Waberi (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub302 av Abdirizak Waberi (M) Prioritera lågstadiet i den svenska skolan M1284 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om insatser i lågstadiet. Motivering Svenska skolelevers kunskaper är inte tillräckligt bra, jämfört


Utskottsberedning: 2013/14:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub302 av Abdirizak Waberi (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.