Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förskolor och skolor fria från pornografiskt material

Skriftlig fråga 2017/18:1178 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2017/18:1178 Förskolor och skolor fria från pornografiskt material av Åsa Eriksson S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Regeringens beslut om en nationell digitaliseringsstrategi för skolan är bra. Den tydliggör att alla skolor ska ha en strategi för hur digitaliseringen av skolan ska gå till och hur elevernas

Inlämnad: 2018-04-12 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1178 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 86 kB)

Porrfri skola

Skriftlig fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2017/18:1174 Porrfri skola av Maria Andersson Willner S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I regeringens digitaliseringsstrategi för skolan, som är utmärkt på många sätt, saknar jag tydliga skrivningar om hur vi ska göra barns förskole- och skolmiljö fri från den sjuka pornografi som tyvärr finns lättillgänglig

Inlämnad: 2018-04-11 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 83 kB)

Gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1173 Gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 12 maj är det 20 år sedan gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea bröt ut. Konflikten, som krävde mer än 100 000 liv, är fortfarande olöst och påverkar regional utveckling och stabilitet

Inlämnad: 2018-04-11 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.