• Parti: Vänsterpartiet
  • Valkrets: Jönköpings län
  • Titel: Behandlingsassistent
  • Född år: 1959

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 1994-10-03 - 1998-10-05

Vänsterpartiet

  • Gruppledare: 2006-10-11 - 2010-10-04

Finansutskottet

  • Suppleant: 2008-12-01 - 2010-10-04

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-04

Justitieutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-04
  • Suppleant: 2004-03-17 - 2006-10-02
  • Andre vice ordförande: 2002-10-08 - 2004-03-17
  • Ledamot: 1998-10-13 - 2002-09-30
  • Ledamot: 1994-10-11 - 1998-10-04

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02
  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

Socialförsäkringsutskottet

  • Suppleant: 1994-10-11 - 1998-10-04

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 2004-03-17 - 2006-10-02

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Suppleant: 2003-04-01 - 2003-11-20

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2006-05-18 - 2006-06-14
  • Deputerad: 2006-05-18 - 2006-06-14
  • Suppleant: 2005-11-22 - 2005-12-07
  • Deputerad: 2005-11-22 - 2005-12-07
  • Suppleant: 2005-02-15 - 2005-03-16
  • Deputerad: 2004-10-19 - 2004-12-15
  • Deputerad: 2004-05-11 - 2004-05-26

Sammansatta utrikes- och socialutskottet

  • Suppleant: 2005-02-15 - 2005-03-16

EU-nämnden

  • Suppleant: 2004-04-22 - 2005-09-13
  • Ledamot: 2002-10-08 - 2004-03-23
  • Suppleant: 2002-02-01 - 2002-10-08

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2010-10-04

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 2004-05-05 - 2006-10-10

Valberedningen

  • Ledamot: 1998-10-05 - 2006-10-02

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2009/10

Skriftliga frågor 2009/10

Misshandel av barn