Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1994-10-03 - 1998-10-05
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-07 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2012-09-30

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2006-10-02 - 2006-10-06

Lagutskottet

  • Ledamot: 1994-10-11 - 1996-04-17

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 1995-01-26 - 1998-10-04

Finansutskottet

  • Suppleant: 1996-04-18 - 1998-10-04
  • Ledamot: 1998-10-13 - 2000-07-04

Skatteutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

Riksbanksfullmäktige

  • Suppleant: 1998-12-02 - 2002-09-30

Arbetsmarknadsutskottet

  • Ledamot: 2000-08-01 - 2000-09-04
  • Ordförande: 2000-09-05 - 2002-09-30

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2001-03-22 - 2002-10-14

Finansutskottet

  • Ordförande: 2002-10-08 - 2004-10-31

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2004-10-31

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2002-10-15 - 2006-10-16

Finansdepartementet

  • Statsråd: 2004-11-01 - 2006-10-02
  • Statsråd: 2006-10-02 - 2006-10-06

EU-nämnden

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2007-01-26

Arbetsmarknadsutskottet

  • Vice ordförande: 2006-10-10 - 2008-06-03

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2010-10-19

Socialdemokraterna

  • Gruppledare: 2008-06-03 - 2010-10-04

Valberedningen

  • Ledamot: 2008-06-05 - 2008-06-11

Riksdagsstyrelsen

  • Ledamot: 2008-06-05 - 2010-10-12

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2008-06-05 - 2010-10-12

Valberedningen

  • Vice ordförande: 2008-06-11 - 2010-10-04

Socialdemokraterna

  • Gruppledare: 2010-10-04 - 2011-04-12

Valberedningen

  • Vice ordförande: 2010-10-04 - 2011-05-02

Riksdagsstyrelsen

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2011-05-02

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2011-05-02

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2012-09-30

Konstitutionsutskottet

  • Ledamot: 2011-04-08 - 2012-09-30

Riksbanksfullmäktige

  • Ledamot: 2011-05-31 - 2011-06-22
  • Vice ordförande: 2011-06-22 - 2014-10-14

Sagt och gjort

RSS