• Parti: Moderaterna
  • Titel: civilekonom
  • Född år: 1939

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1976-10-04 - 1979-10-01
  • 1979-10-01 - 1982-10-04
  • 1982-10-04 - 1985-09-30
  • 1985-09-30 - 1988-10-03
  • 1988-10-03 - 1991-09-30
  • 1991-09-30 - 1991-10-04
  • 1994-10-08 - 1995-01-09

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 1991-10-05 - 1994-10-03
  • 1994-10-03 - 1994-10-07
  • 1995-01-10 - 1995-10-09

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 1982-10-04 - 1985-09-29
  • Ledamot: 1985-09-30 - 1988-10-02

Europarådets svenska delegation

  • Suppleant: 1985-09-30 - 1991-11-04

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 1986-10-07 - 1991-09-30

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 1988-10-03 - 1991-09-29
  • Ledamot: 1994-10-11 - 1998-10-04
  • Vice ordförande: 1994-10-12 - 1995-01-01

ESK-delegationen

  • Ledamot: 1994-10-18 - 1994-12-31

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 1994-10-18 - 1995-01-25

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1994-10-18 - 1995-03-15

OSSE-delegationen

  • Ledamot: 1995-01-01 - 1995-03-15

Europaparlamentet

  • Ledamot: 1995-01-01 - 1995-10-10

Riksbanksfullmäktige

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2006-10-02

Sagt och gjort

RSS