• Parti: Moderaterna
  • Valkrets: Örebro län
  • Titel: fil.kand.
  • Född år: 1966

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1994-10-03 - 1998-10-05
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2006-10-25
  • 2012-03-30 - 2013-01-31

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2006-10-26 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2012-03-29

Näringsutskottet

  • Suppleant: 1994-10-11 - 1998-10-04

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 1994-10-11 - 1998-10-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 1995-10-26 - 1995-12-06
  • Suppleant: 1996-10-21 - 1996-11-20
  • Deputerad: 1998-10-05 - 2002-09-30

Näringsutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 1998-10-13 - 2002-09-30

Nordiska rådets svenska delegation

  • Ledamot: 1998-10-20 - 2000-10-18

Utbildningsutskottet

  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-09-30

OSSE-delegationen

  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-09-30

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 1999-03-23 - 1999-09-13

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2000-10-19 - 2002-09-30

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Suppleant: 2001-03-27 - 2001-04-26
  • Suppleant: 2001-10-16 - 2001-12-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2001-10-25 - 2001-12-11
  • Suppleant: 2002-01-17 - 2002-01-18

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Suppleant: 2002-04-18 - 2002-06-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2002-05-31 - 2002-06-12

Socialförsäkringsutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2003-11-24

Utbildningsutskottet

  • Ledamot: 2003-11-24 - 2006-10-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Vice ordförande: 2006-10-10 - 2006-10-13

Utrikesutskottet

  • Ordförande: 2006-10-10 - 2006-10-23

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2006-10-23

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2010-10-19

Utrikesdepartementet

  • Statsråd: 2006-10-24 - 2007-09-04

Försvarsdepartementet

  • Försvarsminister: 2007-09-05 - 2012-03-29

Sagt och gjort

RSS