• Parti: Centerpartiet
  • Valkrets: Södermanlands län
  • Titel: Ekologisk ekonom
  • Född år: 1967

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2007-04-17
  • 2007-07-30 - 2008-11-23
  • 2009-02-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2011-10-02
  • 2011-12-05 - 2013-03-24
  • 2013-06-03 - 2014-09-29

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2007-04-18 - 2007-07-29
  • 2008-11-24 - 2009-02-01
  • 2011-10-03 - 2011-12-04
  • 2013-03-25 - 2013-06-02

Skatteutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2004-09-20

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2004-09-20

Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

  • Deputerad: 2003-02-18 - 2003-05-21

Finansutskottet

  • Ledamot: 2004-09-20 - 2006-10-02

Skatteutskottet

  • Suppleant: 2004-09-20 - 2006-10-02

Finansutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

Riksdagsstyrelsen

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-12

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-12

Centerpartiet

  • Gruppledare: 2006-10-11 - 2010-10-04

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2010-10-19

Centerpartiet

  • Gruppledare: 2010-10-04 - 2011-10-11

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 2010-10-12 - 2011-10-18

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2011-10-18

Finansutskottet

  • Suppleant: 2010-10-12 - 2014-09-29

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2011-10-18

EU-nämnden

  • Suppleant: 2010-10-19 - 2014-09-29

Riksbanksfullmäktige

  • Ledamot: 2011-10-14 - 2014-10-14

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Ledamot: 2011-10-19 - 2014-09-29

Riksbanksfullmäktige

  • Ledamot: 2014-10-14 - 2018-10-14

Sagt och gjort

RSS