• Parti: Kristdemokraterna
  • Valkrets: Stockholms län
  • Titel: Filosofie magister
  • Född år: 1944

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 1994-10-03 - 1994-10-07 (Ersättare)
  • 1991-10-05 - 1994-10-03 (Ersättare)

Civilutskottet

  • Suppleant: 2009-02-09 - 2010-10-04

Finansutskottet

  • Suppleant: 1991-10-08 - 1993-04-01

Kulturutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

Konstitutionsutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04
  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-02
  • Ledamot: 1998-10-13 - 2002-09-30
  • Ledamot: 1991-10-08 - 1994-10-02

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2007-03-27 - 2009-05-06
  • Deputerad: 2003-02-18 - 2003-10-06
  • Deputerad: 2002-04-18 - 2002-06-04
  • Deputerad: 2001-10-16 - 2001-12-06
  • Deputerad: 2001-03-28 - 2001-04-26

Lagutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2006-10-02

EU-nämnden

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2009-01-15
  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-10-08

OSSE-delegationen

  • Ledamot: 1998-10-20 - 2001-02-04

Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

  • Ledamot: 2006-11-01 - 2010-10-31

Valberedningen

  • Ledamot: 1993-05-24 - 1994-10-03
  • Suppleant: 1991-10-10 - 1993-05-23

Valprövningsnämnden

  • Ledamot: 1998-12-01 - 2002-12-09

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2009/10