• Parti: Kristdemokraterna
  • Valkrets: Skåne läns norra och östra
  • Titel: Adjunkt
  • Född år: 1938

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1985-09-30 - 1988-01-31
  • 1988-03-02 - 1988-10-03
  • 1991-09-30 - 1994-10-03
  • 1994-10-03 - 1998-10-05
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2009-07-13

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 1988-02-01 - 1988-03-01

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 1985-09-30 - 1988-10-02

Socialutskottet

  • Suppleant: 1985-09-30 - 1988-10-02

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 1985-09-30 - 1988-10-02

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1991-10-15 - 1994-10-03

Nordiska rådets svenska delegation

  • Ledamot: 1994-10-18 - 1996-10-23

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1994-10-18 - 1998-10-05

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 1994-10-18 - 1998-10-05

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 1996-10-24 - 1998-10-05
  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-09-30

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1998-10-20 - 2002-10-14

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 1998-10-20 - 2004-04-29

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2002-10-15 - 2004-04-29

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2004-04-29

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2004-04-29 - 2006-10-02

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2006-12-04

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2009-07-13

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2006-12-05 - 2009-07-13

Europaparlamentet

  • Ledamot: 2009-07-14 - 2014-07-01

Sagt och gjort

RSS