• Parti: Centerpartiet
  • Valkrets: Västerbottens län
  • Född år: 1955

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2006-10-05
  • 2011-09-30 - 2011-09-30

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2006-10-06 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2011-09-29

Centerpartiet

  • Partiledare: 2001-03-19 - 2011-09-23

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-10

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2006-10-02

EU-nämnden

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2006-10-10

Näringsdepartementet

  • Näringsminister: 2006-10-06 - 2010-10-05
  • Närings- och energiminister: 2010-10-06 - 2011-09-29

Sagt och gjort

RSS