• Parti: Vänsterpartiet
  • Valkrets: Stockholms län
  • Titel: Tågmästare
  • Född år: 1957

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2014-09-29

Trafikutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 1998-10-13 - 2002-09-30

EU-nämnden

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2004-04-22

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1998-10-20 - 2002-10-14

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 1998-10-20 - 2004-05-05

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 1999-03-23 - 1999-09-13

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2001-03-27 - 2001-04-26
  • Deputerad: 2001-10-16 - 2001-12-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2002-01-17 - 2002-01-18

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2002-04-18 - 2002-06-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2002-05-31 - 2002-06-12

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2004-03-17

OSSE-delegationen

  • Ledamot: 2002-10-15 - 2004-03-23

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2002-10-15 - 2006-10-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2002-12-03 - 2002-12-18

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2003-02-18 - 2003-11-20

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2003-06-11 - 2003-06-12

Vänsterpartiet

  • Partiledare: 2004-02-20 - 2012-01-06

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2004-04-26 - 2006-10-02

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2004-05-05 - 2006-10-10

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2004-12-16 - 2006-10-02

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-12

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2006-10-17 - 2010-10-04

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2010-10-19

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2006-10-24 - 2010-10-04

Vänsterpartiet

  • Gruppledare: 2010-10-04 - 2010-10-04

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2012-02-13

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2010-10-19 - 2011-09-15

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2012-02-13

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2010-10-26 - 2014-09-29

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2011-10-12 - 2012-03-19

EU-nämnden

  • Ledamot: 2012-01-26 - 2014-09-29

Kulturutskottet

  • Ledamot: 2012-03-02 - 2014-09-29

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2013-12-12 - 2014-09-29

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2013/14