Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2013-01-02 - 2014-09-29
  • 2010-10-06 - 2012-10-14
  • 2006-10-02 - 2006-10-05
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 1994-10-08 - 1998-10-05
  • 1991-09-30 - 1991-10-04
  • 1988-02-01 - 1988-03-01 (Ersättare)

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2012-10-15 - 2013-01-01
  • 2010-10-04 - 2010-10-05
  • 2006-10-06 - 2010-10-04
  • 1994-10-03 - 1994-10-07
  • 1991-10-05 - 1994-10-03

Kristdemokraterna

  • Gruppledare: 2010-10-07 - 2012-02-20

Finansdepartementet

  • Statsråd: 2006-10-06 - 2010-10-05

Finansutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-02
  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30
  • Vice ordförande: 1998-10-13 - 2002-09-29
  • Ledamot: 1994-10-11 - 1998-10-04

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 1988-02-01 - 1988-03-01

Näringsutskottet

  • Ordförande: 2013-01-02 - 2014-09-29
  • Ledamot: 2012-10-04 - 2013-01-01
  • Ordförande: 2010-10-12 - 2012-10-03
  • Ledamot: 2010-10-12 - 2010-10-12

Socialutskottet

  • Suppleant: 1988-02-01 - 1988-03-01

Trafikutskottet

  • Suppleant: 1994-12-15 - 1998-10-04

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2004-05-04
  • Suppleant: 2002-10-15 - 2004-04-29
  • Suppleant: 1988-02-01 - 1988-03-01

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Suppleant: 2003-02-18 - 2003-11-20

EU-nämnden

  • Ledamot: 2000-02-01 - 2006-10-10
  • Suppleant: 1998-10-13 - 2000-01-31
  • Ledamot: 1995-01-01 - 1995-10-09

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2012-05-07
  • Ledamot: 2002-10-15 - 2006-10-16
  • Ledamot: 1998-10-20 - 2002-10-14
  • Ledamot: 1991-10-15 - 1994-10-03

Riksbanksfullmäktige

  • Ledamot: 2002-10-15 - 2006-10-16
  • Ledamot: 1998-12-02 - 2002-10-14

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2012-05-07

Valberedningen

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2014-09-29
  • Suppleant: 2002-09-30 - 2006-10-02

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2013/14