• Parti: Moderaterna
  • Valkrets: Skåne läns södra
  • Titel: Byggnadsingenjör
  • Född år: 1971

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2008-01-06
  • 2008-03-15 - 2010-10-04

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2008-01-07 - 2008-03-14

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

EU-nämnden

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2003-11-24

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2004-09-23

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-02

Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

  • Deputerad: 2003-02-18 - 2003-05-21

EU-nämnden

  • Ledamot: 2003-11-24 - 2006-10-10

Finansutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-04

Riksdagsstyrelsen

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

Moderaterna

  • Gruppledare: 2006-10-11 - 2010-10-04

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2010-10-04

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2006-10-17 - 2010-10-04

Sagt och gjort

RSS