• Parti: Socialdemokraterna
  • Valkrets: Västerbottens län
  • Titel: Ämneslärare
  • Född år: 1954

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1995-11-01 - 1998-10-05
  • 1999-03-08 - 1999-06-14 (Ersättare)
  • 1999-12-06 - 2000-03-31 (Ersättare)
  • 2001-03-01 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2011-03-28 - 2011-08-15 (Ersättare)

Arbetsmarknadsutskottet

  • Suppleant: 1995-11-10 - 1998-10-04

Kulturutskottet

  • Suppleant: 1995-11-10 - 1998-10-04
  • Suppleant: 1999-03-10 - 1999-06-14

Skatteutskottet

  • Suppleant: 1999-03-10 - 1999-06-14

Kulturutskottet

  • Suppleant: 2001-03-28 - 2002-09-29

Lagutskottet

  • Suppleant: 2001-04-05 - 2002-09-29

Arbetsmarknadsutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-02

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

  • Ledamot: 2002-11-01 - 2004-11-01

Kulturutskottet

  • Suppleant: 2003-03-12 - 2006-10-02

EU-nämnden

  • Suppleant: 2005-03-03 - 2006-10-10

Arbetsmarknadsutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-04

EU-nämnden

  • Suppleant: 2007-01-26 - 2008-04-01
  • Ledamot: 2008-04-01 - 2010-10-04

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 2011-04-15 - 2011-08-15

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2010/11

Interpellationer 2010/11