• Parti: Folkpartiet
  • Valkrets: Stockholms län
  • Titel: Socionom
  • Född år: 1949

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2006-10-02 - 2006-10-05
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 1994-10-03 - 1998-10-05
  • 1991-09-30 - 1994-10-03
  • 1988-10-03 - 1991-09-30
  • 1985-09-30 - 1988-10-03
  • 1982-05-10 - 1982-10-04
  • 1979-10-01 - 1979-10-12

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2006-10-06 - 2009-06-17

Utbildningsdepartementet

  • Statsråd: 2007-09-11 - 2009-06-17
  • Utbildningsminister: 2007-01-01 - 2007-09-10

Utbildnings- och kulturdepartementet

  • Utbildningsminister: 2006-10-06 - 2006-12-31

Finansutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2006-10-02
  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30
  • Suppleant: 1995-01-19 - 1997-12-31
  • Suppleant: 1994-10-11 - 1995-01-15
  • Ledamot: 1991-10-08 - 1994-10-02
  • Suppleant: 1988-10-11 - 1990-06-13

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 1994-10-11 - 1997-09-17

Utbildningsutskottet

  • Ledamot: 1988-10-03 - 1991-09-29
  • Ledamot: 1985-09-30 - 1988-10-02

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2004-02-19

EU-nämnden

  • Ledamot: 1995-01-01 - 1995-01-11

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2002-10-15 - 2006-10-16
  • Ledamot: 1998-10-20 - 2002-10-14
  • Ledamot: 1994-10-18 - 1998-10-05
  • Ledamot: 1991-10-15 - 1994-10-03

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2006-10-02
  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-09-30

Riksbanksfullmäktige

  • Suppleant: 1990-06-14 - 1991-09-30

Utrikesnämnden

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-10
  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-10-08
  • Ledamot: 1994-10-18 - 1998-10-05
  • Ledamot: 1994-06-20 - 1994-10-03
  • Suppleant: 1991-10-15 - 1994-06-19

Sagt och gjort

RSS

Interpellationer 2008/09