• Parti: Kristdemokraterna
  • Valkrets: Värmlands län
  • Titel: Utbildningssekreterare
  • Född år: 1957

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04

Kulturutskottet

  • Ledamot: 1998-10-13 - 2002-09-30

Justitieutskottet

  • Suppleant: 2000-05-10 - 2002-09-30

Bostadsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Kulturutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2006-10-02

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 2004-04-29 - 2006-10-02

Civilutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2009-02-09

Kulturutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

Socialutskottet

  • Suppleant: 2007-03-16 - 2009-02-09

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2009-02-09 - 2010-10-04

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2009-11-18 - 2010-10-19

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2009/10

Skriftliga frågor 2009/10