• Parti: Moderaterna
  • Valkrets: Jönköpings län
  • Född år: 1951

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2014-09-29

Justitieutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-02

Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 2003-02-18 - 2003-05-21

Näringsutskottet

  • Suppleant: 2005-09-20 - 2006-10-02

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

Näringsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-04

EU-nämnden

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-12

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2010-10-12
  • Vice ordförande: 2010-10-12 - 2014-09-29

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2014-09-29

EU-nämnden

  • Suppleant: 2010-11-17 - 2013-10-03
  • Ledamot: 2013-10-04 - 2014-09-29

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2013/14

Interpellationer 2013/14