• Parti: Moderaterna
  • Valkrets: Stockholms län
  • Titel: Civilingenjör
  • Född år: 1945

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2002-11-07 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04

Socialförsäkringsutskottet

  • Suppleant: 2002-11-14 - 2002-12-31

Socialutskottet

  • Suppleant: 2002-11-14 - 2002-12-31

Bostadsutskottet

  • Suppleant: 2002-11-14 - 2002-12-31

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2003-01-01 - 2003-11-24

Skatteutskottet

  • Suppleant: 2003-01-01 - 2004-09-23

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2003-01-01 - 2006-10-02

Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 2003-02-18 - 2003-05-21

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2003-06-11 - 2003-06-12

Trafikutskottet

  • Ledamot: 2003-11-24 - 2006-10-02

EU-nämnden

  • Suppleant: 2004-04-01 - 2006-10-10

Sammansatta utrikes- och socialutskottet

  • Suppleant: 2005-02-15 - 2005-03-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2006-05-18 - 2006-06-14

Valberedningen

  • Suppleant: 2006-10-02 - 2006-10-25

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2006-10-13

EU-nämnden

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2006-11-16

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2007-05-21

Riksrevisionens styrelse

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2009-09-10

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2006-10-24 - 2008-10-03

Valberedningen

  • Ledamot: 2006-10-26 - 2010-10-04

EU-nämnden

  • Ordförande: 2006-11-17 - 2007-04-12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2007-03-22 - 2007-06-01

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2007-03-27 - 2009-05-06

EU-nämnden

  • Ledamot: 2007-04-13 - 2008-10-03

Näringsutskottet

  • Ledamot: 2007-05-21 - 2010-10-04

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2007-06-14 - 2010-10-04

EU-nämnden

  • Suppleant: 2008-10-07 - 2010-10-04

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2009/10