• Parti: Folkpartiet
  • Valkrets: Södermanlands län
  • Titel: Församlingsmedarbetare/Gruppledare
  • Född år: 1958

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2012-09-30

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Utbildningsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2004-09-14

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Suppleant: 2003-02-18 - 2003-11-20

Arbetsmarknadsutskottet

  • Suppleant: 2004-09-14 - 2006-02-15

Socialförsäkringsutskottet

  • Suppleant: 2006-03-10 - 2006-10-02

Tredje vice talman

  • Tredje vice talman: 2006-10-02 - 2010-10-04

Konstitutionsutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2006-12-22

Näringsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-24 - 2008-11-13

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 2007-10-04 - 2008-11-13

Näringsutskottet

  • Ledamot: 2008-11-13 - 2010-10-04

Tredje vice talman

  • Tredje vice talman: 2010-10-04 - 2012-09-30

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 2010-10-12 - 2012-09-30

Näringsutskottet

  • Suppleant: 2010-10-12 - 2012-09-30

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2011/12