• Parti: Moderaterna
  • Valkrets: Södermanlands län
  • Titel: Jurist/Journalist
  • Född år: 1958

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2012-11-15
  • 2013-06-29 - 2014-09-29

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2012-11-16 - 2013-06-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2006-10-13

Skatteutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-04

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

OSSE-delegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2006-10-25
  • Ordförande: 2006-10-26 - 2010-10-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2007-03-22 - 2007-06-01

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2007-03-27 - 2009-05-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2007-10-18 - 2008-06-18
  • Deputerad: 2008-11-20 - 2008-12-19
  • Suppleant: 2009-02-12 - 2009-03-12
  • Suppleant: 2009-11-12 - 2009-12-09

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2014-09-29

EU-nämnden

  • Suppleant: 2010-10-12 - 2014-09-29

OSSE-delegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2010-10-19
  • Ordförande: 2010-10-19 - 2014-09-29

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2010-11-23 - 2010-12-15
  • Deputerad: 2011-06-16 - 2011-06-17
  • Deputerad: 2011-09-20 - 2011-09-21
  • Deputerad: 2011-11-24 - 2011-12-14
  • Deputerad: 2014-04-15 - 2014-06-12

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2013/14