• Parti: Kristdemokraterna
  • Valkrets: Hallands län
  • Titel: Bilmekaniker
  • Född år: 1951

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2014-09-29

Trafikutskottet

  • Suppleant: 1998-10-05 - 2002-09-30

Socialutskottet

  • Ledamot: 1998-10-13 - 2002-09-30

Trafikutskottet

  • Ledamot: 2000-02-01 - 2002-09-29

Skatteutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2006-10-02

Socialförsäkringsutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

Skatteutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-04

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2007-03-16 - 2010-10-04

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 2009-02-11 - 2010-10-04

Skatteutskottet

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2014-09-29

Socialförsäkringsutskottet

  • Suppleant: 2010-10-13 - 2014-09-29

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2010-12-20 - 2014-09-29

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2013/14

Skriftliga frågor 2013/14