• Parti: Folkpartiet
  • Valkrets: Östergötlands län
  • Titel: Civilekonom
  • Född år: 1977

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2013-01-01 - 2014-09-29
  • 2010-10-04 - 2012-04-30
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2002-09-30 - 2006-10-02

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2012-05-01 - 2012-12-31

Justitieutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Konstitutionsutskottet

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2014-09-29
  • Suppleant: 2003-10-03 - 2004-04-16

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 2007-10-26 - 2010-10-04

Näringsutskottet

  • Suppleant: 2008-11-13 - 2010-10-04
  • Ledamot: 2006-10-10 - 2008-11-13

Utbildningsutskottet

  • Suppleant: 2010-10-19 - 2014-09-29

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2010-10-19 - 2014-09-29

Sammansatta justitie- och socialutskottet

  • Suppleant: 2006-02-09 - 2006-04-26

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Suppleant: 2003-10-07 - 2003-11-20

EU-nämnden

  • Ledamot: 2008-11-13 - 2010-10-12
  • Suppleant: 2007-10-16 - 2008-11-13
  • Ledamot: 2002-10-08 - 2007-10-15

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2013/14

Anföranden 2013/14