Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1994-10-03 - 1997-12-31
  • 1992-07-01 - 1994-10-03
  • 1991-09-30 - 1991-10-04
  • 1988-10-03 - 1991-09-30
  • 1987-12-15 - 1988-10-03
  • 1986-12-13 - 1987-11-13
  • 1985-09-30 - 1986-11-12
  • 1979-10-01 - 1979-10-11

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 1991-10-05 - 1992-06-30
  • 1987-11-14 - 1987-12-14
  • 1986-11-13 - 1986-12-12
  • 1979-10-12 - 1982-10-04

Fullmäktige i riksgäldskontoret

  • Ledamot: 1985-09-30 - 1988-10-03

Konstitutionsutskottet

  • Ordförande: 1994-10-12 - 1998-10-04
  • Ledamot: 1994-10-11 - 1997-12-31
  • Ledamot: 1988-10-03 - 1991-09-29
  • Ledamot: 1985-09-30 - 1988-10-02

Bostadsutskottet

  • Suppleant: 1988-10-11 - 1989-10-04

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1985-09-30 - 1991-09-30

Riksdagens förvaltningskontor

  • Ledamot: 1986-10-07 - 1991-09-30
  • Suppleant: 1985-09-30 - 1986-10-07

Sagt och gjort

RSS

Motioner 1997/98