• Parti: Folkpartiet
  • Valkrets: Göteborgs kommun
  • Titel: Marknadsekonom
  • Född år: 1963

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1994-10-03 - 1997-10-19
  • 1997-12-20 - 1998-10-05
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2014-09-29

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 1997-10-20 - 1997-12-19

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 1994-10-11 - 1998-10-04

Näringsutskottet

  • Suppleant: 1994-10-11 - 1998-10-04

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

Näringsutskottet

  • Ledamot: 1998-10-13 - 2002-09-30

Trafikutskottet

  • Suppleant: 2000-02-24 - 2002-09-30

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Näringsutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-02

Riksrevisionens styrelse

  • Vice ordförande: 2003-03-12 - 2006-10-16

Arbetsmarknadsutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2010-10-19

Riksrevisionens styrelse

  • Ordförande: 2006-10-17 - 2010-10-19

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-24 - 2008-11-13

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-24 - 2010-10-04

Näringsutskottet

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2014-09-29

Riksrevisionens styrelse

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2010-12-31

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 2010-10-19 - 2014-09-29

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 2010-10-19 - 2014-09-29

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2014-09-29

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2013/14

Skriftliga frågor 2013/14