• Parti: Moderaterna
  • Valkrets: Östergötlands län
  • Titel: Företagsekonom
  • Född år: 1963

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2006-10-02 - 2006-10-05
  • 2002-09-30 - 2006-10-02

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2010-10-04 - 2013-09-18
  • 2006-10-06 - 2010-10-04

Utrikesdepartementet

  • Statsråd: 2006-10-06 - 2013-09-17

Utbildningsutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2003-11-24

Utrikesutskottet

  • Vice ordförande: 2003-11-24 - 2006-10-02
  • Ledamot: 2003-11-24 - 2006-10-01
  • Vice ordförande: 2003-11-25 - 2006-10-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2006-05-18 - 2006-06-14
  • Deputerad: 2005-11-22 - 2005-12-07
  • Deputerad: 2004-10-19 - 2004-12-15
  • Suppleant: 2004-05-11 - 2004-05-26
  • Deputerad: 2004-02-05 - 2004-02-18

EU-nämnden

  • Suppleant: 2003-11-24 - 2006-10-10
  • Ledamot: 2002-10-08 - 2003-11-24

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2006-10-17 - 2010-10-19
  • Ledamot: 2002-10-15 - 2006-10-16

Nordiska rådets svenska delegation

  • Suppleant: 2004-09-23 - 2006-10-02

Sagt och gjort

RSS