Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1976-10-04 - 1979-10-01
  • 1979-10-01 - 1982-10-04
  • 1982-10-04 - 1985-09-30
  • 1985-09-30 - 1988-10-03
  • 1988-10-03 - 1991-09-30
  • 1991-09-30 - 1991-10-04
  • 1994-10-03 - 1998-10-05
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2002-12-31

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 1991-10-05 - 1994-10-03

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1979-10-01 - 1991-09-30

Europarådets svenska delegation

  • Ordförande: 1982-10-04 - 1983-10-04

Konstitutionsutskottet

  • Vice ordförande: 1982-10-04 - 1985-09-29

Valberedningen

  • Ledamot: 1982-10-04 - 1991-10-03

Europarådets svenska delegation

  • Vice ordförande: 1983-10-04 - 1991-02-12

Konstitutionsutskottet

  • Vice ordförande: 1985-09-30 - 1988-10-02
  • Vice ordförande: 1988-10-03 - 1991-09-29

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1993-10-07 - 1994-10-03

Konstitutionsutskottet

  • Ledamot: 1994-10-11 - 1998-10-04

Europarådets svenska delegation

  • Ledamot: 1994-10-18 - 1994-10-19

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1994-10-18 - 1998-10-05

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 1994-10-18 - 1998-10-05

Europarådets svenska delegation

  • Vice ordförande: 1994-10-20 - 1998-12-01

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 1994-10-25 - 1998-10-04

Förste vice talman

  • Förste vice talman: 1998-10-05 - 2002-09-30

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-09-30

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-09-30

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 1998-10-20 - 2002-10-14

Utrikesnämnden

  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-12-31

Europarådets svenska delegation

  • Vice ordförande: 1998-12-02 - 2002-12-31

Riksdagsstyrelsen

  • Ledamot: 2000-07-01 - 2002-12-31

Valberedningen

  • Suppleant: 2002-09-30 - 2002-12-31

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2002-12-31

Konstitutionsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-15 - 2002-12-31

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2002-10-15 - 2002-12-31

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2001/02