• Parti: Moderaterna
  • Valkrets: Östergötlands län
  • Titel: Teleingenjör/PR-konsult
  • Född år: 1967

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2014-09-29

Finansutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2001-03-07

Bostadsutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 2002-09-30

Finansutskottet

  • Ledamot: 2001-03-08 - 2002-09-29
  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-02

Bostadsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Riksrevisionens styrelse

  • Ledamot: 2003-03-12 - 2006-10-16

Utbildningsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2006-12-01

Socialförsäkringsutskottet

  • Ordförande: 2006-10-10 - 2010-10-04

Valberedningen

  • Suppleant: 2006-10-26 - 2010-10-04
  • Suppleant: 2010-10-04 - 2014-09-29

Socialförsäkringsutskottet

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2010-10-12
  • Ordförande: 2010-10-12 - 2014-09-29

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2014-09-29

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2013/14