• Parti: Socialdemokraterna
  • Valkrets: Skåne läns västra
  • Titel: Sjuksköterska
  • Född år: 1953

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2010-10-04 - 2011-04-05
  • 2011-05-03 - 2012-02-13
  • 2012-04-01 - 2012-11-13
  • 2012-12-20 - 2014-09-29

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 2011-04-06 - 2011-05-02
  • 2012-02-14 - 2012-03-31
  • 2012-11-14 - 2012-12-19

Socialförsäkringsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2007-04-23

Socialutskottet

  • Suppleant: 2006-10-10 - 2010-10-04

Sammansatta justitie- och socialutskottet

  • Suppleant: 2008-01-29 - 2008-05-07

Civilutskottet

  • Suppleant: 2010-10-12 - 2014-09-29

Socialutskottet

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2014-09-29

Riksdagens ansvarsnämnd

  • Ersättare: 2013-01-01 - 2016-01-01

Sagt och gjort

RSS