• Parti: Moderaterna
  • Valkrets: Jönköpings län
  • Titel: Distriktschef
  • Född år: 1954

Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 2010-10-04 - 2012-10-31
  • 2006-10-02 - 2010-10-04
  • 2003-01-01 - 2006-10-02

Arbetsmarknadsutskottet

  • Suppleant: 2006-10-24 - 2010-10-04
  • Suppleant: 2003-11-24 - 2006-10-02

Civilutskottet

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2012-10-16

Socialförsäkringsutskottet

  • Suppleant: 2003-01-01 - 2003-11-24

Socialutskottet

  • Ledamot: 2006-10-10 - 2010-10-04
  • Ledamot: 2004-09-23 - 2006-10-02
  • Suppleant: 2003-01-01 - 2004-09-23

Sammansatta justitie- och socialutskottet

  • Deputerad: 2008-01-29 - 2008-05-07
  • Deputerad: 2006-02-09 - 2006-04-26

Sammansatta utrikes- och socialutskottet

  • Deputerad: 2005-02-15 - 2005-03-16

Bostadsutskottet

  • Suppleant: 2003-01-01 - 2004-09-23

EU-nämnden

  • Suppleant: 2006-12-06 - 2007-05-31

Krigsdelegationen

  • Ledamot: 2010-10-19 - 2012-10-31
  • Ledamot: 2006-10-24 - 2010-10-19

Riksdagsstyrelsen

  • Ledamot: 2010-10-12 - 2012-10-31
  • Ledamot: 2008-03-28 - 2010-10-12
  • Suppleant: 2006-12-15 - 2008-03-28

Valberedningen

  • Ledamot: 2010-10-04 - 2012-10-31

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2011/12