Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1994-10-03 - 1998-10-05
  • 1991-09-30 - 1994-10-03
  • 1988-10-03 - 1991-09-30
  • 1985-09-30 - 1988-10-03
  • 1982-10-04 - 1985-09-30

Arbetsmarknadsutskottet

  • Ledamot: 1994-10-11 - 1998-10-04

Justitieutskottet

  • Ledamot: 1985-09-30 - 1988-10-02
  • Suppleant: 1982-10-04 - 1985-09-29

Näringsutskottet

  • Suppleant: 1985-09-30 - 1988-10-02

Trafikutskottet

  • Suppleant: 1994-10-18 - 1998-10-04
  • Ledamot: 1991-09-30 - 1994-10-02
  • Ledamot: 1988-10-11 - 1991-09-29

Bostadsutskottet

  • Suppleant: 1988-11-07 - 1991-09-29

Riksdagens förvaltningskontor

  • Ledamot: 1994-10-11 - 1998-10-05

Valberedningen

  • Ledamot: 1994-10-03 - 1998-10-05
  • Suppleant: 1988-10-03 - 1994-10-03

Sagt och gjort

RSS

Motioner 1997/98