Aktuella och tidigare uppdrag

Riksdagsledamot

  • 1994-10-03 - 1995-01-09
  • 1998-10-05 - 2002-09-30
  • 2002-09-30 - 2006-10-02

Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

  • 1995-01-10 - 1995-10-09

Valberedningen

  • Suppleant: 1994-10-03 - 1995-10-10

Socialutskottet

  • Ledamot: 1994-10-11 - 1995-01-18

Lagutskottet

  • Suppleant: 1994-10-11 - 1995-01-18

Europaparlamentet

  • Ledamot: 1995-01-01 - 1995-10-10

Kulturutskottet

  • Suppleant: 1998-10-13 - 1998-10-20

Utrikesutskottet

  • Suppleant: 1998-10-20 - 2002-09-30

Utbildningsutskottet

  • Suppleant: 1999-11-04 - 2002-09-30

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2001-03-27 - 2001-04-26
  • Deputerad: 2001-10-16 - 2001-12-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2002-01-17 - 2002-01-18

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2002-04-18 - 2002-06-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Suppleant: 2002-05-31 - 2002-06-12

Utrikesutskottet

  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-09-02
  • Ledamot: 2002-10-08 - 2006-10-01

Försvarsutskottet

  • Suppleant: 2002-10-08 - 2006-10-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2002-12-03 - 2002-12-18

Europarådets svenska delegation

  • Ledamot: 2003-01-01 - 2006-10-31

Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

  • Suppleant: 2003-02-18 - 2003-05-21

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

  • Deputerad: 2003-02-18 - 2003-11-20

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2003-06-11 - 2003-06-12
  • Deputerad: 2004-02-05 - 2004-02-18
  • Deputerad: 2004-05-11 - 2004-05-26
  • Deputerad: 2004-10-19 - 2004-12-15

Sammansatta utrikes- och socialutskottet

  • Deputerad: 2005-02-15 - 2005-03-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

  • Deputerad: 2005-11-22 - 2005-12-07
  • Deputerad: 2006-05-18 - 2006-06-14

Sagt och gjort

RSS

Motioner 2005/06

Skriftliga frågor 2005/06

Sexköpslagen
Avdrag för friskvård