Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Målet om 100 procent förnybar el

Skriftlig fråga 2017/18:1190 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2017/18:1190 Målet om 100 procent förnybar el av Rickard Nordin C till Miljöminister Karolina Skog MP Genom energiöverenskommelsen mellan S, MP, M, C och KD från 2016 har vi ett gemensamt mål att den svenska elproduktionen ska vara 100 procent förnybar till 2040. Det är ett mål som förpliktigar. Ska vi nå vår gemensamma

Inlämnad: 2018-04-17 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1190 av Rickard Nordin (C) (pdf, 90 kB)

Nedsättning av energiskatten för andelsägd förnybar elproduktion

Skriftlig fråga 2017/18:1191 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2017/18:1191 Nedsättning av energiskatten för andelsägd förnybar elproduktion av Rickard Nordin C till Statsrådet Ibrahim Baylan S Centerpartiet har tidigare välkomnat att regeringen genomförde alliansregeringens förslag om en skattereduktion för mikroproducerad förnybar elproduktion, och den solskatt som regeringen

Inlämnad: 2018-04-17 Svarsdatum: 2018-05-03 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1191 av Rickard Nordin (C) (pdf, 86 kB)

Miljökontroll i samband med fordonsbesiktning

Skriftlig fråga 2017/18:1189 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2017/18:1189 Miljökontroll i samband med fordonsbesiktning av Anders Åkesson C till Miljöminister Karolina Skog MP Nyligen presenterade Transportstyrelsen ett remissförslag med förslag till nya regler för den miljökontroll som görs i samband med fordonsbesiktning. Förändringen föreslås träda i kraft den 20 maj 2018,

Inlämnad: 2018-04-16 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1189 av Anders Åkesson (C) (pdf, 88 kB)