Sök (270 träffar)

Utlåtande 2006/07:SfU13

Socialförsäkringsutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens grönbok om det framtida gemensamma europeiska asylsystemet, som enligt en handlingsplan ska införas före utgången av 2010. Kommissionen ska utarbeta en strategisk plan i början av 2008. Utskottet anser det eftersträvansvärt med en ökad harmonisering av asylpolitiken inom EU. Utskottet vill se ett rättssäkert och öppet system som värnar möjligheten att söka asyl och anser att en utveckling mot stängda gränser kring Europa måste undvikas. Det övergripande målet måste vara att öka EU:s sammantagna kapacitet att ta emot asylsökande jämfört med i dag. Frågor som rör mekanismerna för fördelning av ansvar för prövningen av asylansökningar och som rör ekonomisk solidaritet mellan medlemsstaterna är också centrala. Utskottet anser att vissa frågeställningar som tas upp i grönboken kan behöva ändringar i EU:s fördrag, och i den strategiska planen bör kommissionen redogöra för den rättsliga grunden för de olika förslagen till åtgärder. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Beredning: 2007-08-23 Justering: 2007-09-12 Debatt: 2007-09-26 Beslut: 2007-09-26

Utlåtande 2006/07:SfU13 (pdf, 195 kB)

Betänkande 2006/07:FiU19

Den ekonomiska utvecklingen för staten har varit god. Det visar årsredovisningen för staten 2006, som regeringen har lämnat till riksdagen. Resultaträkningen uppvisar ett överskott på 104 miljarder kronor, vilket är en ökning med 67 miljarder kronor jämfört med 2005. Överskottet i statsbudgeten uppgick till 18,4 miljarder kronor, vilket är en ökning med 4,3 miljarder kronor jämfört med 2005. Statsskulden har minskat med 41 miljarder kronor till 1 220 miljarder kronor. Finansutskottet har gått igenom årsredovisningen och ser positivt på att det pågår ett arbete med att förbättra den och att antalet revisionsberättelser med invändningar har minskat jämfört med föregående år. Utskottet tycker att redovisningen av skatter har blivit bättre men att det fortfarande finns utrymme för förbättringar. Utskottet vill också ha en samlad information om och analys av ändrade prognosförutsättningar och andra faktorer som påverkat utgifterna på statsbudgeten. Vidare vill utskottet se att utvecklingen av anslagsbehållningar och oförbrukade bidrag kan följas över tid. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-05-24 Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:FiU19 (pdf, 162 kB)

Betänkande 2006/07:FiU20

Riksdagen sade ja till regeringens riktlinjer för den ekonomiska politiken som presenteras i vårpropositionen. Riksdagen håller bland annat med regeringen om att ett förstärkt jobbskatteavdrag bör införas samt att förmögenhetsskatten och fastighetsskatten ska avskaffas. •  Om ekonomiska vårpropositionen 2007

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 9
Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:FiU20 (pdf, 8337 kB)

Betänkande 2006/07:FiU21

Riksdagen sade ja till regeringens förslag till tilläggsbudget för 2007. Beslutet innebär att totalt 1 743 miljoner kronor skjuts till statsbudgeten för 2007. Beslutet innebär bland annat följande: Kommunerna får 1,1 miljarder kronor extra för att ta emot flyktingar, delvis beroende på att antalet asylsökande ökar i Sverige. Pengarna behövs också med anledning av nya riktlinjer för ersättningar för mottagande av ensamkommande barn och ett nytt återetableringsstöd till vissa utlänningar. Kommunerna får samtidigt extra pengar för att ta till åtgärder så att flyktingar kommer in snabbare på arbetsmarknaden. 100 miljoner kronor går till att finansiera så kallat instegsjobb för personer som nyligen invandrat till Sverige. Drygt 480 miljoner kronor avsätts till akademisk fortbildning för lärare. Pengar reserveras också för att skydda havsmiljön samt till att införa en miljöbilspremie som ska stimulera användningen av miljöanpassade bilar. Ett nytt bidrag till kommunala hyresgarantier införs. Försvarsmaktens rätt att ingå ekonomiska åtaganden för materielanskaffning utökas med hänsyn till bland annat en ombyggnad av JAS-plan. Finansutskottet vill att regeringen i kommande budgetproposition redovisar de ekonomiska konsekvenserna av Försvarsmaktens beställningar av materiel.

Förslagspunkter: 28 Reservationer: 10
Beredning: 2007-05-24 Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:FiU21 (pdf, 2117 kB)

Betänkande 2006/07:KU20

Konstitutionsutskottet, KU, har granskat hur regeringen skött sitt arbete. KU har behandlat 34 anmälningar från ledamöterna. Här följer ett urval av resultaten: KU har granskat utrikesminister Laila Freivalds och regeringens roll under Muhammedkarikatyrkrisen. En UD-tjänstemans besök hos webbhotellet Levonline, med anledning av publiceringen på en hemsida som drivs av Sverigedemokraterna, innebar inte att man bröt mot censurförbudet framhåller KU. Utskottet anser dock att agerandet inte kan anses som lämpligt. Statsminister Fredrik Reinfeldts förordnanden av statsråd har inte lett till något uttalande. KU konstaterar bland annat att regeringsformen ger ett stort utrymme för regeringsbildaren när det gäller vem som ska utses till statsråd. KU har kommit fram till att utrikesminister Carl Bildts optionsinnehav i Vostok Nafta inte utgjorde någon risk för jäv i samband med ett regeringsbeslut om tillstånd för bolaget Peter Gaz att göra undersökningar av den svenska kontinentalsockeln. Utskottet framhåller dock, med anledning av att Bildt inte redovisat sitt totala innehav av optioner i företaget Legg Mason, att uppgifter om innehav av aktier och optioner som lämnas till Statsrådsberedningen ska vara korrekta och fullständiga. KU har granskat kulturminister Leif Pagrotskys hantering av EU-kommissionens meddelande om en kommande granskning av det svenska presstödet. Enligt KU har informationsutbytet mellan kommissionen och Regeringskansliet brustit. Utskottet vill understryka att ett statsråd alltid har det yttersta ansvaret för att utbytet fungerar. Kulturminister Cecilia Stegö Chilós beslut hösten 2006 om att dra tillbaka den förra regeringens anmälan till EU om presstödsändringar fattades med stöd av gällande regler, konstaterar utskottet. Med anledning av statsminister Fredrik Reinfeldts uttalande i Sveriges Radio om Radiotjänsts polisanmälningar av tre statsråd som inte betalt tv-licensen påpekar KU att statsråd bör vara försiktiga när det bland annat gäller uttalanden som kan riskera domstolars och förvaltningsmyndigheters självständighet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2006-12-05 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-19 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU20 (pdf, 1538 kB)

Betänkande 2006/07:KU22

Riksdagen har sagt ja, med en ändring, till regeringens förslag om ändringar i indelningen av statsbudgetens utgiftsområden. Ändringarna innebär att anslag flyttas från ett utgiftsområde till ett annat. Riksdagen sade nej till förslaget om att flytta investeringsstödet till äldrebostäder från utgiftsområde 9 till utgiftsområde 18.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Utlåtande 2006/07:KU23

Konstitutionsutskottet redovisade sin behandling av EU-kommissionens grönbok om allmänhetens tillgång till handlingar från Europeiska gemenskapens institutioner (KOM(2007)185). Utskottet välkomnar att EU-kommissionen ser över EU:s öppenhetsförordning. Arbetet bör leda till att öppenheten inom EU ökar och att det blir lättare för allmänheten att få ut dokument från EU:s institutioner. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-05-29 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Utlåtande 2006/07:KU23 (pdf, 142 kB)

Betänkande 2006/07:KU24

Svenska Kommunförbundet och Landstingsförbundet bildade i mars 2007 ett gemensamt förbund, Sveriges Kommuner och Landsting. Som en följd av detta behövs det vissa lagändringar. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ändringar i lagen om rättegången i arbetstvister och i lagen om särskild löneskatt på vissa förvärvsinkomster.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-05-31 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU24 (pdf, 590 kB)

Betänkande 2006/07:KU25

Riksdagen beslutade den 14 juni att regeringens förslag om signalspaning och vissa delar av förslaget om elektronisk kommunikation ska vila i ett år. Enligt grundlagen kan en minoritet driva igenom en ettårig bordläggning av ett förslag som gäller människors fri- och rättigheter. Konstitutionsutskottet har nu prövat om även övriga lagförslag som lades fram i försvarsutskottets betänkande 2006XZBW07XZAWFöU10 kan vila under minst tolv månader. Konstitutionsutskottet anser att en bestämmelse i den föreslagna lagen om försvarsunderrättelseverksamhet som hänvisar till signalspaningslagen och en bestämmelse i lagen om elektronisk kommunikation också omfattas av det särskilda lagstiftningsförfarandet eftersom de har ett nära samband med förslaget om signalspaning. Konstitutionsutskottet anser däremot inte att lagförslaget om ändring i sekretesslagen och övriga delar av lagen om försvarsunderrättelseverksamhet ska få vila enligt bestämmelserna i regeringsformen. Utskottet anmälde resultatet av sin prövning för riksdagen.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-06-14 Justering: 2007-06-18 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU25 (pdf, 1269 kB)

Betänkande 2006/07:KU26

Riksdagen sade ja till konstitutionsutskottets förslag om att sekretess ska gälla för uppgifter i de säkerhetskopior av Regeringskansliets e-post och annan datalagrad information som har bevarats med anledning av flodvågskatastrofen i Asien 2004. Lagändringen gäller från den 15 juli 2007 till och med den 31 december 2007.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-06-18 Justering: 2007-06-19 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU26 (pdf, 194 kB)

Betänkande 2006/07:KUU1

Riksdagen har tagit ställning för vad som ska vara styrande för regeringens förhandlingsarbete under EU-toppmötet den 21-22 juni 2007, då frågan om EU-fördraget tas upp. Bakom ställningstagandet står riksdagens fem största partier: s, m, c, fp och kd. Deras utgångspunkt är att det framförhandlade fördraget, som undertecknades i oktober 2004, bör antas. Frågor som tas upp i ställningstagandet är det institutionella paketet, som bland annat handlar om institutionernas roll, värden och målsättningar, den sociala dimensionen och frågan om en överskådlig struktur på fördraget. Andra frågor som tas upp är symboliska inslag och terminologi i fördraget, unionsrättens företräde, de grundläggande rättigheterna och EU:s stadga om de grundläggande rättigheterna. Dessutom behandlas klimat- och energifrågornas beskrivning i fördraget, unionens utvidgning och de så kallade Köpenhamnskriterierna samt illegal invandring. Möjligheterna till nya former av exklusiva samarbeten mellan en begränsad grupp av medlemsstater på nya områden (så kallade opt-ins) eller nya undantag från befintligt samarbete (så kallade opt-outs) behandlas också.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2007-06-07 Justering: 2007-06-14 Debatt: 2007-06-19 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KUU1 (pdf, 145 kB)

Betänkande 2006/07:NU16

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om försäljning av statens innehav i de sex företagen Civitas Holding, som äger Vasakronan, Nordea, OMX, Sveriges Bostadsfinansieringsaktiebolag SBAB, Telia Sonera och Vin & Sprit. Konkurrensutsatt verksamhet ska bedrivas i privat regi. Det bör finnas särskilda skäl för att staten ska äga företag, och de skälen saknas för de sex aktuella företagen.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 14
Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:NU16 (pdf, 4202 kB)

Betänkande 2006/07:SfU12

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om en ny bidragsbrottslag. En person som medvetet lämnar en oriktig uppgift eller låter bli att anmäla ändrade förhållanden och på så sätt får mer pengar från Försäkringskassan än den har rätt till kan dömas för bidragsbrott. Det gäller också vid utbetalningar från till exempel Centrala studiestödsnämnden, kommunen eller arbetslöshetskassan. Om felaktigheten inte görs medvetet men av grov oaktsamhet kan personen dömas för vårdslöst bidragsbrott som kan leda till böter eller fängelse i högst ett år. Myndigheter, kommuner och arbetslöshetskassor är skyldiga att göra en anmälan till polisen om de misstänker brott. Lagen börjar gälla den 1 augusti 2007.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 5
Justering: 2007-05-31 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:SfU12 (pdf, 996 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bidragsbrottslag

Betänkande 2006/07:SkU19

Riksdagen sade ja till regeringens förslag att införa en trängselskatt i Stockholm från och med den 1 augusti 2007. Syftet med trängselskatt är att förbättra framkomligheten och miljön i Stockholm, men även att bidra till att finansiera investeringar i vägnätet i Stockholmsregionen.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 4
Beredning: 2007-05-15 Justering: 2007-06-01 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:SkU19 (pdf, 1611 kB) Webb-tv debatt om förslag: Införande av trängselskatt i Stockholm

Utlåtande 2006/07:SkU21

Skatteutskottet redovisade för riksdagen sin syn på EU-kommissionens grönbok om marknadsbaserade styrmedel för miljöpolitiken. Utskottet är positivt till att det används ekonomiska styrmedel på miljöområdet och välkomnar därför grönboken. Exempel på styrmedel som kan användas är handel med utsläppsrätter, subventioner och skatter. Utskottet tycker också att det så kallade energiskattedirektivet bör ses över så att det på ett bättre sätt stödjer EU:s politik på energi- och miljöområdet. Med detta avslutade riksdagen ärendet.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-01 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-20

Utlåtande 2006/07:SkU21 (pdf, 132 kB) Webb-tv debatt om förslag: Grönbok om marknadsbaserade styrmedel för miljöpolitiken och näraliggande politikområden

Betänkande 2006/07:SoU14

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om utredningar som gäller barn som har dött i samband med ett brott. Utredningarna ska göras när ett barn avlidit på grund av ett brott eller när det finns särskilda skäl att utreda ett barns dödsfall. I båda fallen krävs att man kan misstänka att barn har avlidit på grund av förhållanden som har inneburit att barnet varit i behov av skydd. En utredning får även göras om barnet har avlidit utomlands, om barnet var svensk medborgare eller bodde i Sverige. Lagen ska börja gälla den 1 januari 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-31 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:SoU14 (pdf, 930 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utredningar avseende barn som har avlidit i anledning av brott m.m.

Betänkande 2006/07:FiU22

Statens totala lånekostnader har minskat. Det visar regeringens årliga utvärdering av statens upplåning och förvaltning av statsskulden som lämnats till riksdagen. Utvärderingen gäller för perioden 2002-2006. Vid utgången av 2006 uppgick statsskulden till 1270 miljarder kronor, vilket är cirka 45 procent av BNP. Regeringen har föreslagit att utvärderingen av statsskuldspolitiken i fortsättningen ska lämnas till riksdagen vartannat år i stället för som nu varje år. Riksdagen har inget att invända mot detta eftersom utvecklingen av statsfinanserna och statsskulden är god samtidigt som förvaltningen fungerar väl. Riksdagen välkomnar också regeringens förslag om att utvärderingarna framöver ska stödjas av externa utvärderingar.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2007-05-24 Justering: 2007-05-31 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:FiU22 (pdf, 193 kB)

Betänkande 2006/07:FiU24

Den ekonomiska utvecklingen inom den kommunala sektorn är positiv även om ett fåtal kommuner och landsting ännu inte uppnått balans i sin ekonomi. Det visar regeringens årliga redovisning av utvecklingen av ekonomin och verksamheterna i den kommunala sektorn, som lämnats till riksdagen. Redovisningen av verksamheterna avser huvudsakligen verksamhetsåret 2005. För den ekonomiska redovisningen finns även vissa uppgifter för 2006. Riksdagen framhöll att den årliga skrivelsen är ett viktigt inslag i återrapporteringen till riksdagen och avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-29 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:FiU24 (pdf, 122 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Betänkande 2006/07:FiU25

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om en ny lag om värdepappersmarknaden. Den nya lagen behövs för att genomföra EU:s direktiv om marknader för finansiella instrument, det så kallade MiFID-direktivet. Med finansiella instrument avses till exempel aktier, obligationer och derivatinstrument som optioner och terminer. Tanken med MiFID-direktivet är att reglerna för handeln med finansiella instrument i princip ska se likadana ut i hela EU. Ett syfte är att skapa konkurrens mellan olika sätt att handla. De nya reglerna innebär bland annat att ett värdepappersföretag ska, med tillstånd från hemlandets myndighet, kunna bedriva aktiehandel på alla börser i EU. Finansinspektionen blir tillståndsmyndighet i Sverige. Reglerna börjar gälla den 1 november 2007.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-05-22 Justering: 2007-05-29 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:FiU25 (pdf, 39956 kB)

Betänkande 2006/07:FiU27

Granskningen av den förda penningpolitiken bör stärkas. Det är viktigt att riksdagens och finansutskottets roll i granskningen förstärks och tydliggörs. Det konstaterar finansutskottet i sin behandling av utvärderingen av den svenska penningpolitiken. Professorerna Francesco Giavazzi och Frederic Mishkin har gjort utvärderingen på uppdrag av utskottet. Riksdagen sade nej till två motioner om penningpolitiken och Riksbanken.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-03-13 Justering: 2007-06-05 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:FiU27 (pdf, 1685 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvärdering av penningpolitiken