Protokoll utskottssammanträde 2018/19:2
Utskottens protokollUtrikesutskottets protokoll 2018/19:2
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:2 |
DATUM | 2018–10–04 |
TID | 13:00–14:00 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Information inför IMF och Världsbankens årsmöten Information inför IMF och Världsbanksgruppens årsmöten från minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat Isabella Lövin, statssekreterare Eva Svedling, gruppchef Karl Backéus, samordnare för statsrådet Alexandra Berg von Linde och politiskt sakkunnig Katarina Hellström samtliga från UD samt statssekreterare Karolina Ekholm, enhetschef Daniel Sunesson och departementssekreterare Mattis Persson samtliga från Finansdepartementet samt riksbankschef Stefan Ingves, rådgivare Åsa Ekelund och pressekreterare Susanne Meyer Söderlind, samtliga från Riksbanken. Ledamöternas frågor besvarades. |
§ 2 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 11 oktober 2018 kl. 11:00. |
Vid protokollet John Wernberg Justeras den 11 oktober 2018 Kenneth G Forslund |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:2 | |||||||||||||||
§ 1-2 | § | § | § | § | § | ||||||||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Kenneth G Forslund (S) (Vice ordförande) | X | ||||||||||||||||
Hans Wallmark (M) (Ordförande) | X | ||||||||||||||||
Olle Thorell (S) | X | ||||||||||||||||
Hans Rothenberg (M) | X | ||||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | X | ||||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | X | ||||||||||||||||
Kerstin Lundgren (C) | X | ||||||||||||||||
Håkan Svenneling (V) | X | ||||||||||||||||
Margareta Cederfelt (M) | – | ||||||||||||||||
Björn Söder (SD) | – | ||||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | X | ||||||||||||||||
Lars Adaktusson (KD) | – | ||||||||||||||||
Aylin Fazelian (S) | X | ||||||||||||||||
Fredrik Malm (L) | X | ||||||||||||||||
Ludvig Aspling (SD) | – | ||||||||||||||||
Annica Hjerling (MP) | X | ||||||||||||||||
Johanna Jönsson (C) | X | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Anders Österberg (S) | – | ||||||||||||||||
Erik Andersson (M) | X | ||||||||||||||||
Jamal El-Haj (S) | O | ||||||||||||||||
Pål Jonson (M) | – | ||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | X | ||||||||||||||||
Adnan Dibrani (S) | – | ||||||||||||||||
Linda Ylivainio (C) | O | ||||||||||||||||
Yasmine Posio (V) | – | ||||||||||||||||
Ann-Sofie Alm (M) | O | ||||||||||||||||
Tobias Andersson (SD) | X | ||||||||||||||||
Emilia Töyrä (S) | – | ||||||||||||||||
Robert Halef (KD) | – | ||||||||||||||||
Lena Rådström Baastad (S) | – | ||||||||||||||||
Joar Forssell (L) | O | ||||||||||||||||
Sara Seppälä (SD) | O | ||||||||||||||||
Janine Alm Ericson (MP) | – | ||||||||||||||||
Tobias Billström (M) | – | ||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som har deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.